Zvětšené krční mandle u dětí – kdy se obávat? Pokračování

Je dobré rozlišovat akutní tonzilitidu (tonzilofaryngitidu) a hypertrofii krčních mandlí. Tonzilární hypertrofie je trvalý dlouhodobý stav se zvětšením velikosti patrových mandlí a/nebo adenoidů (tzv. „třetí mandle“).

(K první části materiálu Zvětšené krční mandle u dětí – kdy se máme bát? | Puls.bg)

Zvětšení krčních mandlí a chronický zánětlivý proces má řadu negativních dopadů. To je hlavní stížnost rodičů dítě chrápání během spánku. V těžkých případech je chrápání patrné i v bdělém stavu.

Kvůli špatnému spánku děti jsou unavený a/nebo dráždivý během dne. Těžko se soustředit v autě snadno usnou. Nejsilněji tak působí na rodiče dětí staršího školního věku a dospívajících.

Dýchání ústy vytváří předpoklad pro častější respirační infekce. Nos, jako první orgán, který se při nádechu setkává se vzduchem, má mechanismy pro čištění a ohřívání proudu vzduchu. Četné studie dokazují souvislost mezi chronická rinosinusitida a přítomnost tonzilární hypertrofie. Ve studii o Bernsteinod roku 2001 byla u 89 % pacientů prokázána stejná patogenní bakterie v dutině nosní a dutinách, nejčastěji Haemophilus influenza, Streptococcus pneumoniae a Moraxella catarrhalis.

Další častou komplikací je záněty středního ucha zánět středního ucha s výpotkem. Stržená lymfoidní tkáň zhoršuje drenáž Eustachovou trubicí. To vede k poruchám sluchu a řeči.

Typický vzhled obličeje tzv adenoidní facies, s vyhlazením nasolabiální rýhy, svěšenou horní čelistí a zvednutým horním rtem. Děti dýchají s pootevřenými ústy.

Spánková apnoe může mít dlouhodobé negativní účinky, ovlivnit normální tělesný vývoj dítěte a zvýšit riziko kardiovaskulárních příhod.

Efekt závisí na stupni zvětšení krčních mandlí a věku potíží.

Děti jsou nejprve konzultovány praktickými lékaři a pediatry, poté jsou odeslány ke specialistovi otorinolaryngologovi, aby zhodnotil stav středního ucha.

Léčebné strategie

Velký některé děti stav dobře snášejí a přechází to samovolně. Hodnocení „závažnosti“ je velmi subjektivní a chybí přesná kritéria pro nutnost terapie.

Terapeutické možnosti jsou:

  • Strategie pro dívat se a čekatf – s mírnými příznaky a krátkou anamnézou obtíží zůstává dítě na pozorování, stav může spontánně odeznít. Rodiče by si měli dávat pozor na zhoršující se chrápání nebo dechové pauzy během spánku. Podléhá kontrole u otorinolaryngologa.
  • Nosní kortikosteroidy – urychlit redukci velikosti adenoidu, ale nemají žádný vliv na patrové mandle.
  • Odstranění adenoidu.
  • Operativně odstranění palatinových mandlí (obvykle některé z nich).

Reference:
1. Tonsilitida a peritonsilární absces, Udayan K Shah, MD, FACS, FAAP; Šéfredaktor: Arlen D Meyers, MD;
2. Hypertrofie adenoidů u dětí: narativní přehled patogeneze a klinické relevance Artur Niedzielski, Lechosław Paweł Chmielik, odpovídající autor, Grażyna Mielnik-Niedzielska, Anna Kasprzyk a Joanna Bogusławska;
3. Molekulární typizace párových bakteriálních izolátů z adenoidu a laterální stěny nosu u dětí podstupujících adenoidektomii: implikace u akutní rinosinusitidy JM Bernstein, D Dryja, TF Murphy

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno