9 nejúčinnějších živin, které mohou zabíjet rakovinové buňky

Správná strava může pomoci předcházet rakovině.

Studie ukazují, že více než 90 % všech druhů rakoviny může být spojeno s každodenní stravou a životním stylem.

Vědci jsou také obeznámeni s těmi látkami, které jsou schopny ničit rakovinné buňky.

Souvislosti mezi životním stylem, stravou a rakovinou jsou dobře známé. Studie vědců z Texaské univerzity v Houstonu z roku 2008 zjistila, že „rakovina je onemocnění, kterému lze předejít a vyžaduje zásadní změny životního stylu“.

Jogurt a vláknina chrání před rakovinou plic

Vědci z Harvardské univerzity, kteří dokončili svůj výzkum v roce 2016, také uvedli, že „výskytu rakoviny lze předejít změnou životního stylu“.

Ve stravě by podle vědců měly být zastoupeny zejména potraviny obsahující antioxidační nebo protizánětlivé sloučeniny, které mají protinádorové vlastnosti.

Mezi nejúčinnější bojovníky proti rakovinným buňkám patří následující látky:

Selen.

Selen může ovlivnit rakovinné buňky různými způsoby. Aktivuje detoxikační proces v těle, eliminuje karcinogeny. Selen má také schopnost inhibovat růst nádorů. Studie ukazují, že užívání selenu může významně snížit riziko úmrtí na rakovinu – v některých případech až o 50 procent.

Zdrojem selenu je hovězí maso, brambory, makrela, zelí, sleď, pistácie, para ořechy.

Gingerol.

Tato látka se ve velkém množství nachází v zázvoru. Studie Centra pro rostlinnou biotechnologii a molekulární biologii v Indii z roku 2016 prohlásila gingerol za nejúčinnější protirakovinnou sloučeninu nacházející se v kořeni zázvoru.

Kromě gingerolu obsahuje kořen zázvoru také řadu dalších protirakovinných sloučenin, například zingeron, paradol, shogaol. Podle dostupných údajů jsou sloučeniny v zázvoru schopny inhibovat růst a šíření rakovinných buněk u rakoviny prsu a kolorektálního karcinomu.

5 příznaků rakoviny, které nebereme vážně

Sulforaphane.

Tato sloučenina se nachází v brukvovité zelenině (různé brukvovité zeleniny). Podle časopisu Natural Health je sulforafan schopen ničit rakovinné buňky, snižovat zánět, který přispívá k rozvoji rakoviny, pomáhá předcházet změnám v DNA, které mohou vést k rakovině. Sulforaphane má také schopnost deaktivovat enzym, který přeměňuje prokarcinogeny na aktivní karcinogeny.

Vitamín C.

Bylo prokázáno, že tento vitamín snižuje zánět. V těle bojuje s volnými radikály a ve správné dávce dokáže zabíjet rakovinné buňky.

kvercetin.

Látka se hojně vyskytuje v jablkách, hroznech, červené cibuli a rajčatech. Studie ukazují, že konzumace stravy s vysokým obsahem této rostlinné živiny může snížit riziko rakoviny až o 50 procent. Quercetin chrání buňky a DNA před poškozením způsobeným volnými radikály.

Vitamín D.

Je to důležitá živina známá pro své účinky na posílení kostí a antidepresiva, ale také pomáhá předcházet rakovině. Studie ukazují, že vitamín D je zvláště užitečný při prevenci rakoviny prostaty, kolorektálního karcinomu a rakoviny jater.

kurkumin.

Tato účinná látka se nachází v kurkumě. Téměř každý rok se provádí výzkum, ve kterém kurkumin projevuje své protirakovinné vlastnosti. Vědci jsou pevně přesvědčeni, že kurkumin může zničit buňky rakoviny tlustého střeva, rakoviny kostí, rakoviny prsu a rakoviny prostaty.

Proanthokyanidiny.

Vědci charakterizovali proanthokyanidiny jako silné živiny, které mohou zpomalit růst rakoviny tím, že zabíjejí nádorové buňky. Proanthokyanidiny také pomáhají předcházet poškození jater způsobenému chemoterapií. Bohatým zdrojem těchto látek jsou semena hroznů.

Oleocanthal.

Tato živina se nachází v olivovém oleji. Během experimentů, kdy byl oleocanthal přidán do suspenze rakovinných buněk, vědci pozorovali rychlou smrt takových buněk, doslova během 30 minut. Ukázalo se, že oleocanthal je schopen proniknout do rakovinných buněk a zničit jejich strukturu./Zdrave.to

Dejte like zdrave.to i na Facebooku, kde najdete mnohem více užitečného a zajímavého čtení pro všechny!