Odborníci konečně odpověděli na otázku – je odpolední spánek užitečný nebo škodlivý?

Jak stárneme, objem mozku má tendenci se zmenšovat a cílem je tento proces zpomalit. Již dlouho je známo, že dobrý noční spánek může pomoci chránit mozek před poškozením, a nový výzkum se zabývá krátkými spánekmi.

Dr. Borislav Chongov: U skoliózy dochází ke změnám na páteři a obratli

Mnozí předpokládají, že rychlé zdřímnutí uprostřed pracovního dne povede jen k většímu vyčerpání, ale je tomu skutečně tak?

Definitivní odpověď poskytují výsledky nové studie o denním spánku.

Nový výzkum říká, že zdřímnutí během dne může být dobré pro mozek. Byl publikován v časopise Sleep Health a zjistil příčinnou souvislost mezi obvyklým spánkem a větším celkovým objemem mozku. Výzkumníci použili data z britské Biobanky – rozsáhlý soubor dat více než 500 000 dospělých ve věku 40-69 let.

Pomocí metody zvané Mendelova randomizace analyzovali vztah mezi denními spánkovými návyky účastníků a jejich mozkovými markery, jako je objem hipokampu, reakční doba, vizuální paměť a celkový objem mozku. Vědci zjistili, že ti, kteří uvedli, že si užívali denního spánku, měli větší objem mozku.

Objem mozku zní trochu abstraktně, ale je zásadní pro celkové zdraví mozku. Podle studie z roku 2016 byl větší celkový objem mozku spojen se sníženým rizikem úmrtnosti.

Jak stárneme, objem mozku má tendenci se zmenšovat, ale cílem je tento proces zpomalit. Již dlouho je známo, že dobrý noční spánek může ochránit mozek před zhoršením, a tento nový výzkum naznačuje, že i krátký spánek může pomoci dosáhnout tohoto cíle.

Jaká je nejnebezpečnější poloha při spánku

Předchozí výzkumy ukazují, že zdřímnutí může také posílit kognitivní funkce a pomůže vám cítit se více energie po celý den, což z něj činí ještě produktivnější zvyk.

Takže přestávka během pracovního dne na relaxaci a dokonce i spánek je něco, co by mělo být prioritou, a nikoli se mu vyhýbat.

Naslouchejte svému tělu a naplánujte si „pauzu“, když ji budete potřebovat – váš mozek vám poděkuje.

Jak optimalizovat zdřímnutí?

Pořiďte si správnou délku – pokud jde o kognitivní výhody, zdá se, že kratší spánek je nejlepší. Zdá se, že přínos pro kognitivní funkce nastává okamžitě po krátkém spánku, který trvá asi 5–15 minut a může trvat 1 až 3 hodiny. Po dlouhém zdřímnutí, 30 a více minutách, však dochází k dočasnému poklesu výkonu, po kterém následují zlepšení, která mohou trvat až jeden den – mějte to proto na paměti při plánování denního spánku.

Mýty o hubnutí: Proč počítání kalorií a biopotraviny nejsou klíčem k hubnutí

Jen si dejte pozor, abyste si během dne nezdřímli příliš pozdě, což může ohrozit váš noční spánek, protože později budete méně unavení a narušíte svůj cirkadiánní rytmus.

„Je to jako svačit před večeří a zničit si chuť k jídlu,“ říká Wendy Troxelová, Ph.D., psycholožka a expertka na spánek.

Podobně, zdřímnutí pozdě během dne může snížit část vaší touhy po spánku, kterou chcete být na vrcholu před spaním, abyste mohli hluboce a rychle usnout, dodala.

Vpusťte dovnitř trochu světla, podřimování ve tmě může přimět vaše tělo k hlubšímu spánku, říká Dr. Janet Kennedy, klinická psycholožka. Abyste tomu zabránili, zdřímněte si v místnosti s přirozeným světlem nebo rozsviťte lampu./Zdrave.to

Dejte like zdrave.to i na Facebooku, kde najdete mnohem více užitečného a zajímavého čtení!

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno