Péče o pleť v menopauze

Menopauza je nevyhnutelným okamžikem v životě ženy. S tím přicházejí velké biologické změny v těle a jeho funkcích, které ovlivňují psychický i fyzický stav. Pro některé ženy mají tyto změny pozitivní efekt, pro jiné je to začátek dlouhého boje s časem ve snaze udržet si co nejdéle mladý a svěží vzhled.

S nástupem menopauzy se spustí pokles hladiny estrogenu. Estrogen je pohlavní hormon, který je zodpovědný za vývoj a regulaci ženského reprodukčního systému, tvorbu prsou, regulaci menstruačního cyklu a růst vlasů. S poklesem hladiny estrogenu v těle dochází ke změnám, jako jsou:

  • Nižší produkce kolagenu – proteinu, který dodává pokožce pevnost a pružnost;
  • Vzhled jemných linek a vrásek;
  • Tenčí a ochablá kůže;
  • Suchá kůže;
  • Zvýšené chloupky na obličeji;
  • Akné;
  • Tmavé skvrny na kůži.

Tyto změny jsou součástí biologického cyklu a nelze jim zabránit, ale dermatologové tvrdí, že existuje způsob, jak zpomalit proces stárnutí pokožky.

Pro stimulaci tvorby kolagenu se doporučuje používat přípravky s obsahem peptidů a retinolu nebo opalovací krémy.

Postupem času se pokožka stává sušší. Je to proto, že mazové žlázy, které produkují sekret, se stávají méně aktivními a pomáhá udržovat vlhkost v pokožce. Proto se doporučuje pokožku neustále hydratovat, těžšími mastnějšími krémy, které by se neměly nanášet na mokrou pokožku hned po sprchování. Doporučuje se také vyměnit teplé sprchy za vlažné. Na hydrataci je důležité používat přípravky, které mají ve svém složení kyselinu hyaluronovou, glycerin a ceramidy, ty prokazatelně poskytují pleti nejlepší hydrataci.

Na problém s chloupky je řešením laserová epilace, holení, vytrhávání nebo depilační krémy, ale před přijetím těchto opatření se doporučuje poradit se s odborným lékařem, aby se vyloučily problémy se štítnou žlázou.

Akné není jen problémem teenagerů, mohou tímto problémem trpět i starší ženy. Řešení je jednoduché, čištění obličeje přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové, nezapomenout na povinnou hydrataci poté, protože tyto složky mají na pokožku vysušující účinek.

Tmavé skvrny a hyperpigmentace vyžadují zahrnutí krémů s přísadami, které mají zesvětlující vlastnosti, jako je vitamín C, arbutin nebo kyselina kojová. Tyto složky pomáhají vázat volné radikály ze slunce a znečištění, stimulují produkci kolagenu a pomáhají s tmavými skvrnami na kůži.

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno