Kulhání při chůzi může naznačovat základní onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen je jedním z projevů aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění. Projevuje se aterosklerotickým postižením tepen dolních končetin s realizací stenóz, které nejčastěji postihují více než jeden cévní segment. Klinickým projevem onemocnění periferních tepen je intermitentní klaudikace.

Přerušované kulhání se obvykle projevuje bolestí kosterního svalstva dolních končetin, ke které dochází při chůzi nebo cvičení. Klaudikace vzniká v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku k pokrytí metabolických potřeb kosterního svalstva, v důsledku výrazné stenózy tepen zásobujících krví dolní a méně často i horní končetiny.

Klaudikační bolest bývá lokalizována ve svalech stehna, kyčelního kloubu, hýždí a lýtka. Bolest v těchto svalových skupinách je nutně provokována chůzí a zmírňuje ji odpočinek. Závažnost bolesti může někdy korelovat se stupněm stenózy nebo ucpání tepen přivádějících krev do dolních končetin.

Klaudikační bolest je analog bolesti anginy pectoris, který se vyskytuje retrosternálně a je projevem koronární aterosklerotické choroby. Rizikové faktory těchto dvou stavů jsou všechny běžné rizikové faktory pro rozvoj ateroskleróza. Patří mezi ně některé ovlivnitelné rizikové faktory (faktory, které lze upravit a kontrolovat). Do této skupiny patří kouření, arteriální hypertenze, dyslipidémie, obezita, metabolický syndrom a diabetes mellitus.

Mezi nemodifikovatelné rizikové faktory patří věk, mužské pohlaví, rodinná anamnéza a vrozená predispozice. Selhání ledvin je také silným rizikovým faktorem na progresi aterosklerotického koronárního a arteriálního onemocnění.

Výskyt onemocnění periferních tepen se zvyšuje s věkem. Více než 10 % populace ve věku 60-70 let trpí symptomatickým onemocněním periferních tepen. Nejméně 1 ze 4 pacientů má klaudikační bolesti v dolních končetinách, které svědčí o základním onemocnění.

Nejčastější lokalizace tvorby plátů u onemocnění periferních tepen je v povrchová stehenní tepna, což může vést k příznakům klaudikace v oblasti lýtka, vyjádřené bolestí a necitlivostí lýtka při pohybu. Další vaskulární oblasti zahrnují aortoiliakální bifurkaci, způsobující bolest v oblasti kyčle a hýždí. Méně často je postižena společná stehenní tepna, která může způsobit klaudikační bolest při námaze ve stehně nebo lýtku.

Méně často periferní arteriální onemocnění postihuje tepny v oblasti horních končetin – a. podklíčkové, a. brachialis nebo radiální nebo ulnární tepna předloktí. Postižení těchto tepen má za následek bolest, necitlivost a rychlou únavu při provádění činností s postiženou paží česání, psaní nebo delší mechanická práce rukou.

Odebírání anamnézy pacienta je nesmírně důležité pro stanovení diagnózy. Stížnosti na bolest v příslušné oblasti a vzdálenost, ve které k ní dochází (zejména pokud je menší než 50 metrů), poukazují na zásadní stenóza tepny dolní končetiny.

Kotník-pažní index by měl být měřen u všech jedinců. Pacienti s kotník-pažní index pod 0,9 mohou mít určitý stupeň cévního onemocnění. Klaudikace jsou časté u pacientů s ABI (kotník-pažní index) mezi 0,4 a 0,9. ABI menší než 0,4 svědčí pro závažnější onemocnění periferních tepen, zatímco ABI větší než 1,3 je spojeno se ztvrdlými, kalcifikovanými tepnami, které nelze stlačit.

Mezi běžné zobrazovací metody patří neinvazivní duplexní cévní ultrazvuk, počítačová tomografická angiografie a magnetická rezonanční angiografie a invazivní periferní angiografie. První metoda je snadno dostupná a široce používaná k prokázání cévních onemocnění. Zbytek zobrazovacích metod se provádí při zjištění odchylek v ABI indexu nebo dopplerovském vyšetření.

Léčba zahrnuje všechna opatření, která se při léčbě aterosklerotického onemocnění uplatňují – odvykání kouření, hubnutí, programy s dávkovaným pohybem. Kromě toho je chování doprovázeno příjmem statiny, protidestičkové látky a vazodilatátoryvčetně cilostazolu. V případě lézí vyššího stupně je nutná perkutánní intervence a případně umístění stentu. Mnohočetné léze a léze v oblasti ilických tepen obvykle vyžadují provedení bypass operace.

Reference:

https://www.ahajournals.org/atvb/doi/10.1161/CIRCRESAHA.116.303849

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno