Bylina, která uklidňuje nervy a vyrovnává hormony

Melissa v řečtině (melissophyllon) znamená „včelí list“. Z tohoto důvodu se mu také říká zimolez, včelí rostlina a rojovník. Patří do rodu vytrvalých bylin z čeledi Lamiaceae. Pěstuje se ve střední Asii, USA, Evropě a Africe.

Výhody meduňky

Bohaté složení meduňky má pozitivní vliv na lidský organismus. Sdílí to ruská nutriční specialistka Dr. Anna Kolyaga. Odborník se vyjadřuje i k prospěšnosti této bylinky.

Vědci: Tato bylina snižuje váhu, cukr a cholesterol

Uklidňuje nervový systém

Rostlina se sedativním účinkem má příznivý vliv na emoční stav díky přítomnosti draslíku a hořčíku v jejím složení. Pomáhá bojovat proti změnám nálad, úzkosti a apatii. Meduňka také zlepšuje kvalitu spánku a zmírňuje bolesti hlavy a migrény.

Normalizuje hormonální hladinu

Meduňka pomáhá snižovat nežádoucí účinky hormonálních změn u žen během těhotenství, kojení a menopauzy.

Bojuje s anémií

Meduňka je bohatá na železo, takže pravidelný příjem rostliny pomáhá v boji s anémií.

Zlepšuje potenci

Navzdory skutečnosti, že tato rostlina je přírodním sedativem, nemá negativní vliv na potenci. To je způsobeno tím, že meduňka obsahuje fytoandrogeny – molekuly rostlinného původu, které jsou svým účinkem na tělo podobné mužským hormonům.

Zlepšuje činnost gastrointestinálního traktu

Tato bylina se doporučuje při nadýmání, těžkosti a plynatosti. To je způsobeno přítomností esenciálních olejů ve složení.

Posiluje imunitu

Rostlina má antivirové a antibakteriální vlastnosti, protože obsahuje kyselinu rozmarinovou. Pravidelná konzumace meduňky pomáhá udržovat imunitu, chrání tělo před viry a bakteriemi a zvyšuje odolnost proti infekcím.

Poškození meduňkou

Protože má tato bylina sedativní účinek, nedoporučuje se ji užívat lidem, kteří plánují řídit. Lidé trpící hypotyreózou (onemocněním, při kterém se nedostatečně tvoří hormony štítné žlázy), by měli meduňku zařazovat do svého jídelníčku opatrně, protože látky v jejím složení dále snižují syntézu hormonů. Meduňka je kontraindikována v případě alergických reakcí a individuální nesnášenlivosti složek.

Výhody a poškození meduňkového čaje

„Nejčastěji se listy meduňky konzumují ve formě čaje. Tento nápoj má diuretický účinek. To vám umožní snížit otoky a zbavit se přebytečné tekutiny. Těhotné ženy a diabetici by ho ale měli používat opatrně. Teplý meduňkový čaj také pomáhá uvolnit svaly, usnadňuje močení při potížích.Tento nápoj můžete pít před spaním pro zklidnění a harmonizaci stavu. Má to však jednu podmínku: čaj musí být bez přídavku dalších přísad,“ říká lékař.

Bylina, která snižuje teplotu, zahání stres a nespavost

Důležité: Článek nenahrazuje vyváženou stravu a konzultaci s odborníkem!

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno