Proč je povinné pít vodu před jídlem?

Vyvstává otázka: měli byste pít vodu před jídlem a kolik?

Abychom pochopili, proč se má za to, že voda narušuje trávení, je užitečné nejprve pochopit normální proces trávení.

Trávení začíná v ústech, jakmile začnete jídlo žvýkat. Žvýkání signalizuje vašim slinným žlázám, aby začaly produkovat sliny, které obsahují enzymy, které pomáhají rozkládat potravu.

Jakmile se potrava dostane do žaludku, smísí se s kyselou žaludeční šťávou, která ji dále rozloží a vytvoří hustou tekutinu známou jako chyme.

V tenkém střevě se trávenina mísí s trávicími enzymy ze slinivky břišní a žlučovými kyselinami z jater. Dále rozkládají chyme a připravují každou živinu na absorpci do krve.

Většina živin se vstřebává při průchodu tráveniny tenkým střevem. Pouze malá část zbývá pro absorpci, když se dostane do tlustého střeva. Jakmile se živiny dostanou do krevního řečiště, putují do různých částí těla. Trávení končí, když jsou zbytky potravy vyloučeny z těla.

V závislosti na tom, co jíte, může celý tento trávicí proces trvat od 24 do 72 hodin. Při trávení se potrava v těle rozkládá, aby se její živiny mohly vstřebat do krve.

Před nebo po jídle – kdy je nejlepší pít vodu

Způsobuje voda a nápoje zažívací potíže?

Zde jsou tři nejčastější tvrzení, že pití (ne konkrétně vody) s jídlem je špatné pro trávení.

1. Alkohol a kyselé nápoje negativně ovlivňují sliny.

Někteří lidé tvrdí, že pití kyselých (čaj, káva, soda) nebo alkoholických nápojů během jídla vysušuje sliny, takže tělo hůř tráví potravu.

Alkohol ve skutečnosti snižuje slinění o 10-15% na jednotku alkoholu. To se však týká především lihovin a nikoli nízkých koncentrací alkoholu v pivu a víně. Na druhou stranu kyselé nápoje zvyšují sekreci slin.

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že alkohol nebo kyselé nápoje, pokud jsou konzumovány s mírou, negativně ovlivňují trávení nebo vstřebávání živin.

2. Voda, žaludeční kyselina a trávicí enzymy.

Mnozí tvrdí, že pití vody s jídlem ředí žaludeční kyselinu a trávicí enzymy, což ztěžuje trávení potravy.

Toto tvrzení však naznačuje, že váš trávicí systém nemůže přizpůsobit své sekrety konzistenci jídla, což je zcela mylné.

3. Nápoje a rychlost trávení.

Třetím oblíbeným argumentem proti pití jakýchkoli nápojů s jídlem je, že zvyšují rychlost, jakou pevné jídlo opouští žaludek.

Předpokládá se, že to snižuje dobu, po kterou je jídlo v kontaktu se žaludeční kyselinou a trávicími enzymy, což vede k poruchám trávení.

Studie, která analyzovala vyprazdňování žaludku, zjistila, že i když tekutiny procházejí trávicím systémem rychleji než pevné látky, neovlivňují rychlost trávení pevné potravy.

Pití různých nápojů – vody, alkoholu nebo kyselých nápojů – během jídla pravděpodobně nepoškodí trávení. Zároveň byste si měli vždy pamatovat na své lékařské ukazatele, vlastnosti a umírněnost.

Je špatné pít vodu během jídla?

Voda nebo jiné nápoje pomáhají rozkládat velké kusy jídla, což jim usnadňuje sklouznutí jícnem do žaludku. Pomáhají také udržovat plynulý pohyb živin, zabraňují nadýmání a zácpě.

Kromě toho váš žaludek při trávení uvolňuje vodu spolu se žaludeční kyselinou a trávicími enzymy. Ve skutečnosti je tato voda nezbytná pro zajištění správného fungování těchto enzymů.

Pití vody nebo jiných nápojů během jídla nebo před jídlem hraje v trávicím procesu několik důležitých rolí. Voda může snížit chuť k jídlu a snížit příjem kalorií

Pití vody během jídla vám také může pomoci dělat přestávky mezi jídly, což vám poskytne čas zkontrolovat signály hladu a plnosti. To může zabránit přejídání a dokonce vám pomůže zhubnout.

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno