Jak může zdravý životní styl zabíjet?

Na tyto otázky najdeme odpověď ve videopřednášce oblíbeného doktora Alexandra Shishonina. Vybrali jsme to nejdůležitější z tohoto opravdu horkého tématu.

„Můj soused běhal, skákal, pravidelně sportoval, dělal vše pro svou postavu a zdraví a nakonec zemřel velmi mladý,“ začíná přednášku doktor Shishonin.

Vybrali jsme z něj to nejlepší, kde poukazuje na klíčové chyby, kterých se v celém systému „zdravého životního stylu“ mnoho lidí dopouští.

► První bod z tohoto tématu je tzv syndrom přetrénování, upozorňuje doktor Shishonin. A vysvětluje, co to znamená. „Mužovi například doporučili hodně chodit a on to začal dělat, nechodit předchozí 2-3 km za den, ale 15-20 km za den. A lidé jsou nastaveni takovým způsobem, že se drží doporučení, bez ohledu na to, jak škodlivá mohou být. Takový člověk si říká: „Ano, těch 10 nebo 20 km ujdu. A tak změním svůj organismus, i já už jsem to dokázal, dokázal jsem to oklamat a dosáhl těchto 10-15 km denně.“

Ale v každém organismu při takto dlouhé zátěži dochází k syndromu přetrénování. A pokud budete i nadále tělo takto fyzicky zatěžovat každý den, po čase se v něm nahromadí obrovská únava. To povede k vyčerpání růstového hormonu, tj. jeho hladina klesne, nebo spíše se sníží jeho sekrece.

„Moje doporučení,“ říká Dr. Shishonin, „je využít této chvíle a dát si 2 týdny volna.“ Zde je místo, kde je třeba uvést, jaké příznaky se s takovým chováním nahromadily: únava, apatie, ztráta sexuální touhy a zájmu o život, deprese, neklidný spánek, různé tělesné neduhy. Samozřejmě byste neměli zajít do druhého extrému a říkat si: „Aha, já mám syndrom přetrénování, jdu spát a nebudu nic dělat…“

Existuje způsob, jak zjistit, zda máte syndrom přetrénování nebo jste jen líní. Pokud v období těchto šílených tréninků cítíte, že se necítíte dobře, tělo naznačuje: je čas na odpočinek. A když se za týden nebo dva vrátíte ke cvičení, všimnete si, že vaše tělo je připravené, zapnuté a chce něco dělat. Navíc se růstový hormon začne opět normálně uvolňovat. To znamená, že můžete pokračovat v tréninku.

► Další položka, která ničí zastánce zdravého životního stylu, je ta trocha času na spánek. A to se děje, protože musíte vstávat velmi brzy ráno. Ale pokud o tom přemýšlíte, děláte to proti své vůli, protože jste nevyspalí. Když jsme vzhůru, ničíme svůj organismus, využíváme ho. Pokud budete místo spánku dělat gymnastiku, nepovede to k ničemu dobrému. Pamatujte: tato cvičení by se měla dělat místo ležení na gauči, ne místo spánku. Spánek je nedotknutelný, ba co víc, je součástí správného zdravého životního stylu. Když se příliš namáháme, traumatizujeme své tělo.

„Vstávat v 5 hodin ráno, běhat, plavat, chodit atd. je trauma. Věřte mi, zabíjí a ne v uvozovkách, skutečně zabíjí! Protože čím více namáháte své tělo, tím více potřebujete spát. Protože když cvičíte, ničíte staré buňky, ale když spíte, nové buňky se regenerují.

A znovu se budu opakovat: ať je to na úkor sedačky nebo chcete-li na úkor práce, ale nikdy ne na úkor spánku – to je ten správný zdravý životní styl. Závěrem tohoto bodu podotknu, že zdravý spánek na prášcích na spaní neexistuje, v tomto případě vám trénink nepomůže, protože vlastně nespíte, jen máte na chvíli vypnutou mysl kvůli chemii, drogy. Není to spánek, pokud si vezmete prášky na spaní, je to zkáza. Pokud jste se rozhodli žít zdravě, vyřešte svůj problém se spánkem.“

► Další možná nejdůležitější bod zdravého životního stylu je krk!!! Obsahuje vertebrálno-cerebrální tepnu, která vyživuje mozkový kmen. Pokud má člověk v tomto místě osteochondrózu, dochází ke stlačení této tepny a k narušení výživy mozkového kmene. Tento kmen totiž řídí naprosto všechny procesy v těle – dýchání, tep, metabolismus, hormonální a buněčnou výměnu.

Řídí spánek a bdění, takže se ztuhlým krkem se vám bude špatně spát. V takové situaci pomáhá gymnastika pro krk. „Součástí mého systému, o kterém jsem nejednou mluvil, jsou právě cviky na krk, abychom měli normální prokrvení mozku. To znamená, že krk by měl být elastický a pružný. To je velmi důležitý bod zdravého životního stylu, protože se můžete hýbat, cvičit, ale pokud máte ztuhlý krk, bude narušena vaše zdravotní péče.

Žádná regenerace se nekoná, vše chátrá, jak se říká. Proto se někdy říká: začal běhat a běžel, až dostal infarkt. Na to samozřejmě dojde. Krk je sevřený, tlak skáče, člověk běží a srdce je přirozeně silně zatíženo, protože je nuceno zvyšovat krevní tlak.

Má vysoký krevní tlak, je na prášcích a myslí si – poběžím trénovat srdce, ale to nemůže odpočívat, protože je nuceno zvyšovat tlak, protože krk je otlačený, ztuhlý, nedává kyslík. A navíc běží a zdvojnásobuje své srdce. Tohle nemůže skončit dobře. Zdravý životní styl není možný bez extrémní pozornosti věnované krční páteři, aby se zlepšil průtok krve do mozku.“

Dr. Shishonine

Další velkou chybou je výživa. V dnešním světě existují všechny druhy výživových systémů, ale pamatujte na toto: přírodní tuk by neměl být vyloučen. Tělo ho potřebuje, jak rostlinné, tak živočišné. A čím vyšší je obsah tuku ve výrobcích, tím lépe. Kdo ze svého jídelníčku vyloučí přírodní tuk, ten zemře, v přeneseném slova smyslu!

A to špatné začne od plic, ty spotřebují nejvíce tuku. Aby mohli normálně dýchat, potřebují hodně tuku. Pokud se látka nebere z vnějšku, říká se jí tenzid, čistá, kvalitní, tělo ji nemá kde získat. Pak budou plíce, aby se samy nakrmily, nuceny odebírat z ostatních orgánů. A buněčné membrány všech našich orgánů se skládají z mastných kyselin.

„Je to velmi jednoduché, pokud nebudete jíst tuk, zemřete. Banální biochemie. Ohledně sacharidů, můj názor je takový, že byste je konkrétně neměli přijímat, protože jsou v mléčných výrobcích, v mase, v rybách. S ovocem to nedoporučuji přehánět. Tuky vytvářejí tolik sacharidů, kolik potřebují, proces zvaný glukoneogeneze. Pokud budete přijímat zejména sacharidy, zvedne se vám krevní cukr, zatížíte slinivku břišní.

Proč je to nutné? To je velká chyba. Je velmi důležité mít rovnováhu mezi výživou a fyzickou aktivitou. Mám na mysli toto: někteří lidé se zaměřují na fyzické cvičení a stres a nevěnují pozornost tomu, co jedí. Jiní tvrdí opak – důležitá je výživa, říkají, ketodieta a další nesmysly, na zbytku nezáleží.

Systém stravování, který doporučuji s vysokým množstvím tuku a přirozeně nízkým množstvím sacharidů, se nazývá termodynamické stravování. Bez pohybu nefunguje žádný systém výživy. O trans-tucích nemluvě, doporučuji číst etikety výrobků. Pravděpodobně to bude říkat hydrogenovaný rostlinný olej. Jsou škodlivé, opravdu, velmi škodlivé, ovlivňují buněčné membrány, zejména imunitní buňky. A může to vést k rakovině, protože pokud je imunitní systém nestandardní, napadnou ho rakovinné buňky a dojde k rakovině.“

Další velmi důležitý bod – duševní hygiena. Většina lidí se rozhodne začít se zdravým životním stylem, protože se bojí umírání. Právě tento nesprávný postulát je základem syndromu přetrénování. Mají takový strach ze smrti, že jsou připraveni běžet, chodit kilometry, zvedat činky až do mdlob. Tak se bojí jít přes palubu, že jsou ochotni udělat cokoliv.

„Pamatujte si: zapojte se do zdravého životního stylu, ale dělejte to tak, abyste z toho měli radost. Pokud jste se rozhodli vydat na cestu zdravého života a uzdravení, udělejte to proto, abyste byli šťastní, je to první krok k uzdravení. Nemyslete na umírání, ale na náladu a radost z toho, co děláte. Cvičte krk, spěte tolik, kolik potřebujete. Zdravý životní styl je takový, který přináší dobrou náladu, pocit štěstí. Žijte tak, aby to bylo dobré pro vaši duši.

To jsou hlavní chyby fanatických příznivců zdravého životního stylu, proto umírají!“ říká doktor Shishonin.

Yana BOYADJIEVA

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno