8 nejlepších potravin pro zářivou pleť

Vaše kůže je váš největší orgán a tvoří asi jednu sedminu vaší celkové tělesné hmotnosti. Hlavní funkcí vaší pokožky je působit jako bariéra, která chrání zbytek vašeho těla před slunečními paprsky, vysokými a nízkými teplotami, choroboplodnými zárodky, patogeny a toxiny.

Ačkoli se většina lidí zaměřuje na péči o svou pokožku zvenčí nanášením hydratačních krémů, opalovacích krémů a dalších produktů péče o pleť, dodržování výživné a vyvážené stravy je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravé a mladistvě vypadající pleti.

Některé živiny, jako je selen, zinek, omega-3 tuky a vitamíny A, C a E, pomáhají chránit pokožku před dehydratací, ztrátou elasticity a oxidativním poškozením způsobeným sluncem.

Pravidelná konzumace potravin bohatých na živiny, o kterých je známo, že podporují a chrání pokožku, může zpomalit známky stárnutí, snížit riziko onemocnění souvisejících s pokožkou a zlepšit vlhkost a elasticitu pokožky.

Zde je 8 nejlepších potravin pro zdraví pokožky

  1. Jahody
  2. Kimchi
  3. Optimistický
  4. Slunečnicová semínka
  5. Brokolice
  6. Pstruh
  7. Rajčata
  8. Vodní meloun

Jahody

Jahody jsou bohaté na látky podporující zdraví pokožky, jako je vitamín C, antokyany, fenolové kyseliny a flavonoidy. Vitamin C je zvláště důležitý pro zdraví pokožky, protože chrání kožní buňky před oxidačním poškozením a je nezbytný pro tvorbu kolagenu, hlavního proteinu v těle, který tvoří 75 % suché hmotnosti vaší pokožky.

Jahody jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, přičemž jeden šálek nakrájených jahod poskytuje 97,6 mg nebo 108 % denní hodnoty (DV).

Kimchi

Udržování zdravých střev je pro vaši pokožku zásadní. Dysbióza, lékařský termín pro nerovnováhu střev, je spojena s řadou kožních onemocnění, včetně akné a lupénky, a studie ukazují, že zdraví kůže a střev spolu úzce souvisí.

Konzumace potravin bohatých na prospěšné bakterie, známé jako probiotika, a vlákninu, která pomáhá podporovat přátelské mikroorganismy, je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit zdraví střev a kůže.

Kimchi je typ kvašeného pokrmu vyrobeného z čínského zelí a dalších přísad, jako je cibule, ředkvičky, mrkev a okurky. Kimchi je bohaté na probiotika a živiny potřebné pro optimální zdraví pokožky, včetně provitaminu A a vitamínu C.

Optimistický

Sanguines je druh citrusového ovoce bohatého na živiny. Jeho rubínová barva pochází z vysokých hladin silných antioxidačních sloučenin nazývaných antokyany, které mohou pomoci chránit kožní buňky před poškozením. Antokyany mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky, což může být zvláště výhodné pro lidi se zánětlivými kožními poruchami, jako je akné.

Mají také vysoký obsah vitamínu C, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu a pomáhá chránit kožní buňky před poškozením UV zářením.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou nabitá bílkovinami, živinou, která tvoří pokožku a je nezbytná pro hojení ran a tvorbu nových kožních buněk. Je také bohatý na vitamín E, který v těle působí jako silný antioxidant.

Vitamin E hraje důležitou roli ve zdraví pokožky, protože chrání kožní buňky před poškozením sluncem, reguluje záněty a podílí se na syntéze kolagenu a elastinu – proteinů, které pomáhají pokožce napínat a udržovat její mladistvý vzhled.

Slunečnicová semínka mají také vysoký obsah selenu a zinku, což jsou minerály, které hrají důležitou roli při udržování zdraví pokožky.

Brokolice

Brokolice je dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá podporovat zdravé střevní prostředí. Tato brukvovitá zelenina má také vysoký obsah vitamínu C a polyfenolových antioxidantů. Polyfenoly pomáhají inhibovat určité enzymy, které se podílejí na rozkladu kožních proteinů kolagenu a elastinu, což může pomoci zpomalit známky stárnutí. Tyto látky také pomáhají chránit před poškozením UV zářením, mají protizánětlivé účinky, urychlují regeneraci pokožky a mohou pomoci zlepšit krevní oběh a pružnost pokožky. Kromě toho je brokolice zdrojem beta-karotenu, karotenoidu provitaminu A, který má antioxidační vlastnosti.

Jíst zeleninu, jako je brokolice, poskytuje vašemu tělu živiny, které potřebuje k podpoře zdravé pokožky. Přezkum 18 studií z roku 2015 navíc zjistil, že lidé, kteří konzumovali velké množství zeleniny, ovoce a ryb, stejně jako beta-karoten a vitamíny A, C, D a E, měli nižší riziko vzniku rakoviny kůže.

Pstruh

Vitamin D je živina rozpustná v tucích, která je nezbytná pro růst kožních buněk a tvorbu a funkci kožní bariéry, nejsvrchnější vrstvy kůže. Vitamin D také pomáhá regulovat záněty a udržuje imunitní systém pokožky, což pomáhá chránit tělo před patogeny a jinými škodlivými látkami.

Nedostatek vitaminu D je spojen se zánětlivými kožními poruchami, jako je lupénka a ekzém.

Pstruh je jednou z mála potravin, která je koncentrovaná na vitamín D. Pstruh také poskytuje zinek, selen, bílkoviny a omega-3 tuky. Omega-3 tuky DHA a EPA mohou pomoci chránit před rakovinou kůže a mají silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou být přínosem pro lidi se zánětlivými kožními onemocněními.

Rajčata

Rajčata jsou hlavním potravinovým zdrojem karotenoidního lykopenu, který představuje asi 80 % lykopenu spotřebovaného Američany. Lykopen má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a bylo prokázáno, že chrání pokožku před poškozením sluncem. Lykopen jako přírodní antioxidant používaný k prevenci poruch lidského zdraví.

Některé výsledky studií navíc naznačují, že konzumace rajčat bohatých na lykopen může pomoci zlepšit vzhled vaší pokožky.

Vodní meloun

Meloun obsahuje více než 90 % vody, což z něj dělá skvělou volbu, jak udržet vaši pokožku hydratovanou zevnitř ven. Pití velkého množství vody a konzumace hydratačních potravin, jako je meloun, může pomoci udržet vaši pokožku mladistvou, protože hydratace pomáhá redukovat výskyt vrásek a jemných linek.

Meloun nejen hydratuje, ale je i dobrým zdrojem vitamínu C a antioxidantů podporujících pokožku, jako je lykopen a beta-karoten.

Poskytuje také aminokyselinu L-citrulin, která může pomoci podpořit zdravý oběh, který je důležitý pro výživu kožních buněk.

enikos.gr

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno