Mýty o krátkozrakosti

Televize kazí zrak, ale mrkev ho zlepšuje. Gymnastika je dobrá pro oči, ale čtení jim škodí. Nejsou všechny tyto „abecední“ pravdy nic jiného než mýty? Zkusme přijít na kloub pravdě.

Mýtus. Krátkozrakost vzniká při sezení u počítače a televize

Co je pravda?

Existuje několik důvodů pro rozvoj krátkozrakosti (krátkozrakost). Patří mezi ně dědičnost (vrozená slabost pojivové tkáně) a cévní poruchy, zvýšená zraková zátěž, stres a dokonce i infekční onemocnění a podvýživa. Počítač nebo televize mohou vyvolat rozvoj krátkozrakosti, pokud je pro to příznivá půda. Ale pokud je člověk podmíněně zdravý, bez predispozice k rozvoji krátkozrakosti, jeho oči se prostě rychleji unaví z počítače, zatímco u lidí náchylných k nemocem se vidění zhorší.

Mýtus. Městské děti často trpí krátkozrakostí, protože hodně čtou.

Co je pravda?

Důvod s největší pravděpodobností vůbec není ve čtení, ale v tom, že městské děti tráví venku málo času a netrénují schopnost oka vidět do dálky. To vede k malformaci oční bulvy, která se nadměrně prodlužuje. Rozvoj krátkozrakosti může být navíc ovlivněn nedostatkem denního světla. Není náhodou, že v Japonsku, aby se zabránilo zrakovému postižení, studenti pořádají hodiny na ulici a ve vzdělávacích institucích se vyrábějí panoramatická okna.

Mýtus. Gymnastika pro oči zlepšuje vidění při krátkozrakosti.

Co je pravda?

Cvičení lze vnímat pouze jako prevenci zrakových vad. Kromě toho mohou být účinné v tzv falešná myopie, kdy je sval zodpovědný za zaostření vidění ve stlačeném, křečovitém stavu, v důsledku čehož je nemožné „zaostřit“ na vzdálené předměty.

Pokud má člověk skutečnou krátkozrakost (zvětšení oční bulvy, ve které je natažená), žádné cvičení ji nepomůže snížit a tedy obnovit zrak.

Pouze odborník dokáže rozlišit falešnou od skutečné krátkozrakosti tím, že změří délku oční bulvy pomocí příslušného zařízení a zkontroluje vidění po rozšíření zornice (uvolněním křečovitého svalu).

Mýtus. Vitamín A a některé potraviny (mrkev, borůvky) mohou krátkozrakost vyléčit.

Co je pravda?

Vitamíny zrak nezlepšují, pouze ho udržují v dobré kondici. Nedostatek některých vitamínů a minerálů může způsobit zhoršení zraku. Nedostatek vitaminu A může například vést ke zhoršení nočního vidění, nedostatku luteinu a zeaxantinu a zvýšit riziko vzniku onemocnění sítnice atd. Jedním slovem, produkty a příjem vitaminů ve formě tablet mohou vést pouze k normalizaci patologický stav způsobený nedostatkem živin, ale nezlepší vidění u očních chorob, včetně krátkozrakosti.

Mýty o migréně

Mýtus. Lidé s krátkozrakostí by neměli zvedat činky a sportovat.

Co je pravda?

Omezení týkající se sportování se nevztahují na krátkozrakost, ale ovlivňují stav sítnice. I při dobrém vidění se na vnitřní sliznici oční bulvy mohou objevit dystrofie a slzy, které bez léčby někdy vedou k rozvoji vážné komplikace – odchlípení sítnice a úplné ztrátě zraku. Ale člověk s vysokým stupněm krátkozrakosti může mít zdravou sítnici a klidně se věnovat jakémukoli druhu sportu.

Proto bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost krátkozrakosti je nutné pravidelně podstupovat vyšetření u oftalmologa. Pokud dojde ke změnám na fundu, oftalmolog zpevní sítnici laserem (laserová koagulace) a sníží riziko odchlípení.

Mýtus. S věkem může krátkozrakost přecházet sama o sobě a překrývat se se senilní dalekozrakost.

Co je pravda?

S postupujícím věkem sice krátkozrakost nemizí, ale možnosti akomodace (zaměření pohledu na různé vzdálené předměty) se nejprve snižují, a pak úplně mizí. Je to způsobeno zhuštěním čočky – čočky v oku, která změnou zakřivení „usměrňuje svou ostrost“ na blízko i na dálku. Co to znamená pro krátkozrakého člověka? S věkem se objevuje potřeba více typů brýlí: těch silnějších na dlouhou vzdálenost (řízení auta, divadla a kina), s průměrnou dioptrií – na práci na počítači a těch nejslabších – na čtení a smartphone.

Mýtus. Neměli byste číst vleže a dívat se na televizi potmě – rozvine se u vás krátkozrakost.

Co je pravda?

Je to možné, ale tímto způsobem se vaše oči rychle unaví a objeví se zrakové nepohodlí. Neustálá změna osvětlení a nestabilita čtecí vzdálenosti vytváří podmínky pro rychlou únavu očí. Ale samy o sobě, bez predisponujících faktorů, tyto okolnosti nevedou ke vzniku krátkozrakosti.

Mýtus. Kontaktní čočky jsou lepší než brýle.

Co je pravda?

Brýle jsou nejbezpečnější způsob korekce zraku, ale také nejnepohodlnější. Kontaktní čočky jsou pohodlnou, ale také nejnebezpečnější metodou korekce. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou tak neškodné, jak se na první pohled zdá. Čočky usnadňují pronikání různých infekcí do oka. Cizí těleso navíc brání pronikání kyslíku do oka, což může vést ke zhoršení stavu rohovky.

Mýtus. S nasazováním brýlí nespěchejte, vidění s nimi začne klesat ještě rychleji.

Co je pravda?

Brýle nevedou k progresi myopie. I špatně zvolené čočky mohou způsobit pouze únavu očí a bolesti hlavy, ale nezpůsobí krátkozrakost.

Mýty o vitamínech

Mýtus. Laserová korekce krátkozrakosti je nebezpečná, proto je lepší obejít se bez operace.

Co je pravda?

Laserová korekce je po brýlích nejbezpečnější metodou. To platí zejména pro techniku ​​ReLEx SMILE třetí generace. Rohovku neporaní, ale udělá na ní pouze malý řez 2 mm. A operace trvá jen 25 sekund na jednom oku. Dalším problémem je, že laserová korekce má řadu kontraindikací (například při tenké rohovce nebo změnách oční čočky). Operaci navíc nelze provést při progresivní krátkozrakosti – v tomto případě je nutné počkat, až přestane vidění padat.

Mýtus. Laserová korekce – záruka vynikajícího vidění až do vysokého věku.

Co je pravda?

I přesto, že tato operace skutečně pomáhá trvale se zbavit krátkozrakosti, může ke zhoršení zraku dojít z různých důvodů nejen souvisejících s krátkozrakostí. S věkem se mohou objevit změny na sítnici, zkalení čočky (katarakta), zvýšený nitrooční tlak (glaukom) apod. Tato onemocnění nijak nesouvisí s dříve provedenou laserovou korekcí zraku, proto tato operace nezaručuje vynikající zrak až do stáří.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno