Irene Hin: „Dostala jsem stovky DM od lidí, kteří sdíleli své příběhy“

Od psaní písní po škole po miliony streamů a vystoupení v Ziggo Dome – a pak vyšlo její debutové album Horská dráha ještě ani ven. Teď se to opakuje, takže je nejvyšší čas Irene Hin abych tě lépe poznal.

Irene chtěla dělat hudbu tak dlouho, jak si pamatuje. Vyrůstala v hudební rodině – „Můj otec měl hudbu ve své DNA“ – a tvorba hudby byla velkou součástí jejich sounáležitosti. „Brácha hrál na kytaru, sestra trochu na bicí a já zpíval. Můj otec nás povzbudil, abychom šli na pódium. Potom rozesílal e-maily s dotazem, zda je pro nás prostor pro vystoupení.“ Začátek jejího snu stát se zpěvačkou a psát písničky. „Když si ostatní děti po škole povídaly na MSN, psal jsem příběhy.“

Deník

Tyto příběhy si našly cestu Horská dráha, její debutové album vydané minulý měsíc. „Album působí jako jakýsi deník. Když jsem se dostal Horská dráha napsal, velmi jsem hledal, kdo jsem. Kdo chci být, s kým se chci stýkat, jaký mám vztah s rodiči?“ To je to, co říká ve své písni Zůstaň chvíli o poutu s jejím otcem, který v roce 2019 zemřel na Alzheimerovu chorobu. “Zůstaň chvíli Původně to měla být veselá popová píseň o vztahu, který se chýlil ke konci, ale ta slova mi tolik připomněla mého otce,“ vysvětluje. „Přesně to popisovalo jeho situaci s Alzheimerovou chorobou; že chceš, aby někdo chvíli zůstal, ale už je někde jinde.“

Identifikovat

Píseň byla streamována milionkrát, vedla k vystoupení na Memories Top 50 Concert v Ziggo Dome a ukázala se jako velká podpora pro lidi v podobné situaci. „Nikdy jsem si nedokázala představit, že dostanu tolik odpovědí,“ říká. „Dostal jsem stovky DM od lidí, kteří se se mnou podělili o svůj příběh s Alzheimerovou chorobou. Někdy to bylo také těžké, protože jsem chtěl co nejvíce věcně reagovat. V důsledku toho jsem se pokaždé musel rýpat do vlastních pocitů. Ale jsem super vděčný, že se lidé s tou písničkou tolik ztotožňují. Je to ten největší kompliment, jaký můžete dostat, a obrovská motivace pokračovat v hudbě.“

Zranitelnost

„Chci ukázat sílu zranitelnosti,“ říká. Jejím velkým snem je zazpívat své písně naživo během vyprodaného holandského turné. „Během toho vystoupení v Ziggo Dome jsem si pomyslel: Tohle chci dělat po zbytek svého života. Zpívat mé písně naživo a umožnit lidem zpívat s nimi.“ Ale především doufá, že se svou hudbou dotkne lidí. „Jen doufám, že dokážu lidi překvapit a inspirovat. Že jsou lidé, kteří se dokážou ztotožnit s mými texty, líbí se jim moje hudba a rádi by si ji poslechli.“

Text: Ivana Batstra | Obrázek: Isabelle Bucx