17 příznaků, které naznačují, že budete mít dříve šediny

Existují známky toho, že budete mít šediny dříve, protože šedivění není jen otázkou genetiky nebo věku.

Možná, že pokud si všimnete příznaků dostatečně brzy, můžete být schopni zpomalit stav. Pokračujte ve čtení, abyste slyšeli od lékařů a vlasových odborníků o všech překvapivých známkách toho, že šedivé vlasy jsou ve vaší budoucnosti.

17 příznaků, které naznačují, že budete mít dříve šediny

1. Jste neustále ve stresu

Výzkum na myších naznačuje, že vysoká hladina stresu může způsobit předčasné šedivění vlasů.

Mohl za to stresový hormon noradrenalin, který zničil buňky vlasových folikulů zodpovědné za pigment. Bez těchto buněk produkujících pigment vlasy myší zešedivěly.

2. Zažili jste trauma.

Podle Scientific American může traumatická událost ovlivnit celé vaše tělo – dokonce i poškodit vaše vlasové folikuly. V zásadě může neuvěřitelně stresující událost vytvořit ve vašich vlasových folikulech roj volných radikálů, které cestují podél vlasového stvolu a ničí jejich pigment způsobem podobným bělidlu.

3. Patříte k bílé rase.

Bílé vlasy se objevují u bělochů v polovině 30. let, zatímco u lidí asijského původu tento proces začíná v pozdních 30 letech. A lidé afrického původu obvykle nevidí šedé vlasy až do poloviny 40. let. Je to pravděpodobně kvůli rozdílům v obsahu melaninu, tloušťce vlasů a tvaru vlasového stonku mezi jednotlivými etniky.

4. Trávíte příliš mnoho času na slunci.

UV paprsky mohou také urychlit proces šedivění, protože zvyšují oxidační stres ve vlasových folikulech.

5. Pijte hodně alkoholu.

I když není úplně jasné, jak moc konzumace alkoholu urychluje šedivění. „Předpokládá se, že je to způsobeno zánětem a oxidačním stresem způsobeným alkoholem.

6. Kouření

Spolu s dalšími zdravotními riziky může kouření také způsobit, že brzy zešednete.

Podle studie z roku 2021 vede expozice tabákovému kouři v životním prostředí k hromadění nikotinu ve vlasových folikulech a vlasovém stvolu.

To pak poškozuje buňku a následně snižuje množství přítomného melaninu, což může způsobit šedivění vlasů.

7. Vystavení znečištění ovzduší.

Znečištění životního prostředí může způsobit předčasné šedivění. Přítomnost peroxidu vodíku ve vlasových folikulech může poškodit melanocyty a zastavit produkci melaninu ve vlasovém folikulu, což způsobí bezbarvé (šedivé) vlasy. Peroxid vodíku lze normálně nalézt ve vlasových folikulech, ale je štěpen enzymem katalázou. Když je buď množství peroxidu vodíku příliš vysoké, nebo množství katalázy příliš nízké nebo poškozené, mohou se objevit bílé chloupky.“

A znečištění ovzduší ovlivňuje melanocyty a způsobuje hromadění peroxidu vodíku.

8. Nadměrný tepelný styling

Nadměrný styling pomocí fénů, lisů atd. může oslabit vlasovou strukturu a produkci melaninu.

9. Vysoká frekvence barvení vlasů

Stejně jako v případě použití tepelných nástrojů, použití mnoha chemických úprav může také ovlivnit produkci melaninu.

Pokud se chemické ošetření peroxidem vodíku používá dostatečně často, bílé chloupky se mohou objevit dříve.

10. Vypadávání vlasů

Pokud je vám více než 35 let a vypadávají vám vlasy, pak je šance, že vlasy, které nahradí staré vlasy, budou bílé.

Jak lidé stárnou, hustota vlasů často klesá. I když to přímo nezpůsobuje šedivění, je to známka toho, že přirozený proces stárnutí ovlivňuje vlasy a šedivění může být na obzoru.

11. Vlasy jsou hustší než dříve.

Šedé vlasy, které se shromažďují, aby nahradily staré, barevné vlasové folikuly, mají tendenci být křehčí a hrubší. Přirozená produkce mazu ve vlasové pokožce totiž s věkem klesá, což vede k sušším vlasům.

Pokud jste si tedy začali všímat změny ve struktuře vlasů, mohlo by to znamenat, že se šediny začínají objevovat dříve.

12. Ve vaší stravě chybí klíčové živiny.

Pokud jíte nezdravě a máte nedostatek základních živin, pak je pravděpodobnější, že objevíte bílé chloupky.

Nedostatek vitaminu B12 může způsobit předčasné šedivění vlasů.

B12 se nachází hlavně v drůbeži, mase, rybách a mléčných výrobcích, takže ti, kteří jsou na veganské nebo vegetariánské stravě, mohou být náchylnější k tomuto nedostatku vitaminu.

Stres může také vyčerpat vaše tělo o vitamín B12.

13. Máte za sebou chemoterapii.

Chemoterapeutické léky napadají rakovinné buňky ve vašem těle, ale také napadají další rychle rostoucí buňky ve vašem těle – včetně kořínků vašich vlasů.

To způsobuje vypadávání vlasů u mnoha pacientů, ale může také způsobit, že vlasy rostou v jiné struktuře nebo šedi. Mohou být kudrnatější než předtím, nebo mohou být šedé, dokud buňky, které kontrolují pigment ve vlasech, nezačnou znovu fungovat, uvádí Mayo Clinic.

14. Máte hypotyreózu.

Hypotyreóza, známá také jako snížená činnost štítné žlázy, je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu štítné žlázy k udržení zdravého metabolismu. Protože každá buňka závisí na hormonu štítné žlázy, existuje mnoho příznaků spojených s hypotyreózou.

Jedním z těchto příznaků je šedivění vlasů. Když mají vlasové folikuly snížený metabolismus, vypadávají více a jejich opětovnému růstu pak trvá déle. A když vlasy dorostou, jsou často lámavé, tenké a postrádají barvu.

15. Máte vitiligo.

Typicky, někdo s autoimunitní poruchou uvidí změny ve vlasech, protože tělo je ochuzeno o základní živiny. Například vitiligo.

Přestože tento stav kůže není život ohrožující, může výrazně změnit vzhled vaší pokožky a vlasů, což často způsobuje předčasné šedivění v určitých oblastech pokožky hlavy. To je způsobeno účinky vitiliga na buňky, které produkují melanin, což často způsobí, že odumírají nebo přestanou fungovat.

Vitiligo může také způsobit předčasné šedivění řas, obočí nebo vousů.

16. Máte srdeční onemocnění.

Podle studie prezentované na výroční konferenci Evropské kardiologické společnosti „kornatění a zužování tepen, nazývané ateroskleróza, a šedivění vlasů jsou založeny na podobných mechanismech“. To znamená, že pokud jste ohroženi rozvojem srdečního onemocnění – nebo pokud vám již srdeční onemocnění bylo diagnostikováno – vaše šance na dřívější šedivění jsou mnohem vyšší.

Kromě toho studie poukázala na překvapivý fakt, že šedivění vlasů může znamenat i srdeční onemocnění, protože velké procento z 545 mužů, kteří se zúčastnili a měli bílé vlasy, vykazovalo rané známky srdečního onemocnění.

17. Vaši rodiče brzy zešedivěli.

Ve studii publikované v Nature Communications vědci našli primární gen zapojený do předčasného šedivění – IRF4. Tento gen je zodpovědný za regulaci a produkci melaninu. Když tělo začne produkovat méně melaninu, způsobí to šedivění vlasů. Takže pokud vaši rodiče zešedivěli brzy, genetika pravděpodobně diktuje, že budete také.

healthstories.gr

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno