Které květiny lze zasadit vedle růží a které by neměly: je důležité, aby každá hospodyňka věděla – seznamy, které by měly být známé

Růže jsou jednou z nejkrásnějších a nejvoňavějších květin, které zdobí každou zahradu.

Ale ne všechny květiny se hodí k růžím, některé jim mohou bránit v růstu a kvetení. V tomto článku expertka publikace sítě BelNovosti, agronomka, krajinná designérka Anastasia Kovrizhnykh čtenářům řekne, které květiny lze zasadit vedle růží a které by se neměly vysazovat.

Květiny jsou přátelé růží

Existuje několik barev, které nejenže neruší růže, ale také jim pomáhají bojovat proti škůdcům a chorobám a také vytvářejí harmonický celek. Tady jsou některé z nich.

Levandule

Levandule je aromatická rostlina, která odpuzuje mšice, mravence a další hmyz, který může růžím škodit. Levandule má navíc krásná fialová květenství, která se hodí k růžím různých odstínů.

růže
Foto: © Belnovosti

Karafiát

Karafiát je vytrvalá rostlina, která kvete dlouho a bohatě. Karafiáty se dodávají v mnoha různých barvách, které lze sladit s růžemi. Hřebíček také odpuzuje mšice a další hmyz a jejich kořeny vylučují látky, které zlepšují půdu pro růže.

Narcis

Narcis je jarní květina, která lahodí oku svými jasnými a jemnými barvami. Narcis dobře funguje s růžemi, protože je chrání před myšmi, krtky a jinými hlodavci, kteří mohou poškodit kořeny růží. Narcis také zabraňuje houbovým chorobám na růžích.

Květiny jsou nepřátelé růží

Existují také květiny, které je lepší k růžím nesázet, protože soutěží o výživu a vlhkost, přitahují škůdce nebo choroby nebo prostě s růžemi nesplývají. Tady jsou některé z nich.

Pivoňka

Pivoňka je velká a bujná květina, která svou výškou a objemem dokáže zastínit růže. Pivoňka přitahuje i mravence, kteří dokážou přenést mšice na růže. Pivoňka a růže mají jiné nároky na půdu a zálivku, proto je raději nesázejte vedle sebe.

Lilie

Lilie je elegantní a voňavá květina, která by se zdála být dobrým sousedem růží. Ale lilie mohou ve skutečnosti růžím poškodit, protože jsou náchylné k padlí, které se může rozšířit na růže. Lilie mohou také infikovat růže viry, které způsobují skvrnitost a vadnutí listů.

Sedmikráska

Sedmikráska je jednoduchá a sladká květina, která dokáže vytvořit kontrast s růžemi. Sedmikráska se ale nehodí do blízkosti růží, protože rychle roste a zabírá hodně místa.

Sedmikrásky mohou nést i černou skvrnitost, která je pro růže nebezpečná.

Dříve jsme psali o tom, které rostliny pomohou zbavit se plevele na zahradě.

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno