Proč nemůžete porovnávat děti: běžná chyba rodičů

Mnoho matek a otců, kteří vychovávají několik dětí, často dělá velkou chybu.

Když mluví s jedním dítětem, začnou jako příklad uvádět jeho bratra nebo sestru.

Mohou zaznít následující nebezpečné věty: „Ale Vasya má na rozdíl od tebe jen dobré známky“, „Ale Tanyin pokoj je vždy čistý.“

Rodiče často srovnávají svého syna nebo dceru s jeho/jejími spolužáky. Ani na tomhle není nic dobrého.

děti
Foto: © Belnovosti

Proč nemůžete porovnávat děti

Když se mluví o dalším dítěti, matky a otcové doufají, že jejich dítě bude následovat příklad „správného“ dítěte.

Takový výpočet však pravděpodobně nebude oprávněný. Dítě, které bylo srovnáváno s bratrem, sestrou nebo spolužákem, může pociťovat hněv, stud, vinu, podráždění a závist. Své chování ale s největší pravděpodobností nezmění.

Je lepší jednoduše dítěti přesně říct, s čím jste nespokojeni („neuklidíte si pokoj“, „neučíte se dobře“ atd.).

Dítě můžete kritizovat pouze za konkrétní chyby. Není třeba uvádět jako příklad další dítě.

Jinak se chlapec nebo dívka budou považovat za méněcenné než jeho bratři, sestry a spolužáci. Nízké sebevědomí může přetrvávat i v dospělosti.