6 jednoduchých způsobů, jak naučit své dítě uklízet s láskou

Foto: iStock/Gulliver

Naučit děti užitečným životním dovednostem v raném věku je obtížný úkol, ale čím dříve začnete, tím lépe. Doporučuje se, aby si malé děti vytvořily návyk uklízet po sobě do 5 let. Dávat jim malé a zábavné úkoly, které jsou přiměřené jejich věku, jim pomůže osvojit si pozitivní návyky a připraví je na větší povinnosti.

1. Úklid by neměl být trest

Kolikrát jsme se všichni ocitli v situaci, kdy je úklid prezentován jako trest? Buďte si ale jisti, že vám tato metoda nepomůže, pokud opravdu chcete, aby si vaše dítě vytvořilo vřelý vztah k hygienickým návykům.

Nejlepším řešením je naučit dítě, že úklid není trest ani povinnost, ale něco nového a zajímavého. Můžete například zahájit tradici přeměny úklidu na rychlostní závod, abyste získali jeho zájem.

2. Podporujte pokrok svého dítěte

Když se úklid stane hrou a soutěživostí, každý chce cenu za výhru. Zde můžete vytvořit drobné pobídky, aby vaše dítě pocítilo radost z vítězství a mělo reálnou šanci něco vyhrát. Pokud nechcete, aby vám povinnosti připadaly jako opravdová práce s platem, bonusy a daněmi, zvažte krabici plnou zábavy a jedinečných drobných odměn, ze kterých může čerpat.

3. Dávejte malé a zábavné úkoly

Pokud se motivace vašeho dítěte k úklidu po zjištění rozsahu nepořádku zmenšuje, zkuste to rozdělit na malé úkoly. Úklid bude mnohem rychlejší a efektivnější.

4. Vytvořte plán čištění

Dopřejte svým dětem interaktivní zážitek! Chcete-li to provést, vytvořte plán, mapu, plán nebo graf úspěchů. Pokud svým dětem umožníte, aby pomohly vytvořit plán, pomůže jim to určit budoucí úkoly. Vytvoření rozvrhu naopak navozuje pocit odpovědnosti a učí děti plnit úkoly včas.

5. Naučte dítě nové dovednosti, zatímco budete uklízet

Naučit ho něco nového při společném úklidu je skvělý nápad, jak zvýšit motivaci. Bylo by vzrušující naučit své dítě, jak správně a rovnoměrně skládat oblečení.

6. Najděte, co vaše dítě rádo dělá

Ne každý úkol je vhodný pro každého. Pokud je pro vás obtížné povzbudit své děti k úklidu, zkuste jim dát jiné úkoly, které je více vzrušují. Některé děti by daly přednost zahradničení, vaření nebo péči o domácí mazlíčky před pravidelným úklidem domácnosti.