Proto je kojení tou nejlepší volbou, kterou můžete udělat

Foto: iStock/Gulliver

Snad každá žena ví o četných výhodách mateřského mléka, které poskytuje vše, co dosud křehké miminko potřebuje. I když z toho či onoho důvodu svého drobečka kojíte krátkou dobu, jeho imunitní systém bude mít z mateřského mléka obrovský prospěch.

Zde je důvod, proč byste se měli rozhodnout kojit, pokud můžete:

Mateřské mléko je nejúplnější formou výživy pro miminko. Mateřské mléko ve skutečnosti obsahuje přesné množství tuku, cukru, vody a bílkovin, které každý novorozenec potřebuje k růstu a vývoji. Proto je kojení tak důležité.

Předčasně narozené děti krmené mateřským mlékem se vyvíjejí lépe než děti krmené umělým mlékem.

Mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají novorozenci lépe chránit před bakteriemi a viry. Kojené děti mají silnější odolnost vůči infekcím a nemocem, jako jsou: průjem, ušní infekce, alergie a astma. Méně často onemocní.

Když kojíte, nejsou tam žádné lahve a savičky, které je třeba sterilizovat. Mateřské mléko je vždy sterilní (čisté).

Kojení spotřebovává další kalorie, což usnadňuje hubnutí v těhotenství. Pomáhá také děloze zmenšit se zpět do své normální velikosti a snižuje krvácení, které může mít žena po porodu.

Kojení snižuje riziko rakoviny prsu a může snížit riziko rakoviny vaječníků.

Samozřejmě nezapomínejme, že kojení může posílit pouto mezi matkou a dítětem. Fyzický kontakt je pro novorozence důležitý a může mu pomoci cítit se bezpečněji.