To je důvod, proč byste během těhotenství neměli konzumovat alkohol

Když je žena těhotná, musí vést zdravý životní styl a vzdát se některých věcí. Jedním z nich je alkohol. Evropští lékaři našli první důkaz, že i minimální konzumace alkoholu během těhotenství vede ke vzniku strukturálních abnormalit ve vyvíjejícím se mozku dítěte, informuje Radiologická společnost Ameriky (RSNA).

Studie mezi 24 ženami, z nichž sedm konzumovalo alkohol méně než jednou týdně, pomocí vysoce citlivé MRI zjistila významné změny ve struktuře temporálních laloků a horního temporálního sulcus v mozku plodu, říká Patrick Kienast z Lékařské univerzity Vídeň.

Zneužívání alkoholu v těhotenství vede k rozvoji tzv. fetálního alkoholového syndromu, soubor patologií v nitroděložním vývoji dítěte, které mají negativní dopad na celý jeho další život. Takové komplikace postihují asi 1–5 % novorozenců ve většině západních zemí a výrazně vyšší procento v rozvojových zemích.

Autoři předkládané studie se zajímali o to, jak malé dávky alkoholu ovlivňují vývoj mozku nenarozeného dítěte a plodu obecně. K získání těchto informací vědci analyzovali velké množství vědeckých článků, jejichž autoři studovali zdraví těhotných žen a jejich dětí. Vědci také vzali v úvahu množství alkoholu, které účastníci konzumovali během období fetálního opotřebení.

Vědcům se podařilo identifikovat celkem 24 případů, kdy užívání alkoholu tak či onak ovlivňuje stav plodu v rané i pozdní fázi těhotenství. Lékaři na základě získaných informací zkoumají, jak obvyklé množství alkoholu konzumovaného ženami ovlivňuje stav mozku miminka. K tomu analyzovali snímky z magnetické rezonance získané jejich kolegy při vyšetřování plodu.

Rozbor ukázal, že i malé dávky alkoholu mají znatelný vliv na stavbu mozku plodu. Konkrétně vědci hlásili abnormality ve struktuře temporálních laloků a horního temporálního sulku fetálního mozku u sedmi účastníků studie, kteří pili méně než jednu jednotku alkoholu týdně. Vědci zjistili, že užívání alkoholu bylo spojeno s obecným zpožděním ve vývoji mozku u dětí a také s pozdním začátkem tvorby myelinové pochvy neuronů. Hraje klíčovou roli při přenosu signálů mezi nervovými buňkami a ochraně zakončení neuronů před poškozením. Alkohol také zpomaluje tvorbu konvolucí a mění celkovou strukturu mozku.

admin/ author of the article

Jsem váš osobní žurnalistický průvodce do světa praktických tipů a rady. S mého pera (nebo spíše klávesnice) vzejdou články plné inspirace a užitečných informací, které vám pomohou zmodernizovat váš každodenní život. Těšte se na odhalování tajemství, zkoumání nejnovějších trendů a objevování způsobů, jak si život ulehčit.

Loading...
Gymnazium Brno